M W

M W

  Albrecht Dürer / Melankoli I

  Paylaş
  avatar
  The Unforgiven
  Saygınlık Kazanmış Kişi
  Saygınlık Kazanmış Kişi

  Kadın Mesaj Sayısı221
  Büyü Gücü316
  Güç1
  Yaş25

  Albrecht Dürer / Melankoli I

  Mesaj tarafından The Unforgiven Bir Perş. Ocak 28, 2010 9:32 pm

  Dan Brown-Kayıp Sembol de okudum ve çok etkilendim ve araştırdım. Buyrun : Albrecht Dürer
  Alman asıllı ressam rönesansın en büyük temsilcilerinden olup taş baskı ve gravurleri ile dikkat çekmiştir.


  Babası Macaristan’dan Nürnberg’e yerleşen kuyumcu Albrech Dürer, annesi Barbara Holper olan sanatçı Nürnberg’de 1471 yılında doğdu.
  Dürer bir süre babasının dükkanında çizim işlerinde çalıştı. Daha sonra Nürnbergli ressam Michael Wolgemut’un atölyesinde resim dersleri aldı.

  1490’da ilk yağlıboyası olan babasının portresini tamamladı. 1492 yılında Basel’de tahta baskı atölyesinde çalıştı.

  Terence’nin komedilerini, Chavalier de la Tour Landry’nin genç bir kızın eğitimini konu alan yapıtını resimledi.

  1494’de doğduğu kentte mızmız bir kadınla olan Agnes Frey’le evlendi. İlkin Tiziano ve Giorglone ile tanıştı Venedik’de daha sonra Hollanda olmak üzere birçok şehre geziler yaptı.

  İkinci kez gittiği İtalya’da iki yıl kaldı ve orada Grovanni Bellini ile tanıştı. Dönüşünde matematik, geometri, Latince ve edebiyat gibi konularda bilgisin, çoğalttı.

  1512’de imparator Maximilian’a saray ressamı olarak atandı. Çeşitli dekorasyon uygulamaları yapan Dürer’in saray ressamlığı V.Karl’ın döneminde de sürdü.

  1513-1514 yıllarında bakır oymabaskılarının en ünlüleri olan “Şövalye, Ölüm ve Şeytan”, “Aziz Hieronymus Çalışma Odasında” ve “Melankoli I”i yarattı.

  1515 yılında ünlü Yüksek Rönesans ressamı Raffaello ile Dürer çalışmalarını birbirlerine göndermeye başladı.

  1520 temmuzunda eşiyle birlikte Felemenk’te geziye çıktı. Alman sanatının önde gelen isimlerinden Matthias Grünewald’a bazı oyma baskılarını armağan etti.

  Felemenk resim okulunun ustalarıyla tanıştı. 1521 yılında ziyaret ettiği Brugge ve Gent’de 15.yüzyılın Flaman ustalarının yapıtlarını gördü.

  Aynı yılın temmuz ayı eşiyle birlikte Nürnberg’e döndü. Sağlığı da bozulmaya başlayan sanatçı son senelerini kuramsal ve bilimsel yazılarla kitap resimlerine ayırdı.

  Nürnberg’de 1528’de ölen ünlü sanatçı Yuhanna Mezarlığına gömüldü

  Önemli Yapıtları: On bir Hristiyanın Katledilmesi, Dört Büyücü, Doktor Rüyası, Bir Kadını Taşıyan Deniz Canavarı, Babil’in Büyük Fahişesi, Adem ile Havva, Müneccim Kralların, Tapınması, Genç İsa Doktorlar Arasında, Gül Çelenkler Şenliği, Kutsal Üçlünün Tapınması.

  Melankoli I :
  Kayıp Sembol' ü okuyanlar bilirler. Çanın altında bir kare göreceksiniz. Bu karenin özellikleri insanları çok şaşırtmıştır, zamanında. Gerçi Dürer' in yapıtlarında ki gizemleri çözmek çok zor kabul edilir. Esrarını koruyan çok gizem vardır eserlerinde.  Düz, yan, çapraz sayıların toplamı hep 34 çıkar. Aynı zamanda merkezdeki dört karedeki sayıların toplamı ve karenin köşelerindeki sayıların toplamı da 34' tür. En altta 15 ve 14 sayılarının yan yana geldiğini göreceksiniz. Bu da tablonun yapılış tarihi olan 1514 veriyor.
  Bunu Kayıp Sembol' de okuduğum da çok etkilenmiştim. Albrecht Dürer hakkında daha çok bilgi edinmiş oldum. Vaktiniz olursa bu kitabı okumanızı tavsiye ederim.
  avatar
  PassionFlower
  Savaşçı Üye
  Savaşçı Üye

  Kadın Mesaj Sayısı84
  Büyü Gücü116
  Güç0
  Yaş22

  Geri: Albrecht Dürer / Melankoli I

  Mesaj tarafından PassionFlower Bir Cuma Ocak 29, 2010 11:52 am

  Paylaşım için sağol Wink
  avatar
  jenks
  Saygınlık Kazanmış Kişi
  Saygınlık Kazanmış Kişi

  Erkek Mesaj Sayısı331
  Büyü Gücü354
  Güç0
  Yaş22

  Geri: Albrecht Dürer / Melankoli I

  Mesaj tarafından jenks Bir Cuma Ocak 29, 2010 2:12 pm

  paylaşım için sağol Smile

   Design By Merlin World

    
   Forum Saati Salı Ocak 22, 2019 12:01 pm