M W

M W

  Druid Asası

  Paylaş
  avatar
  MerlinWorld
  Prens{*Yönetici*}
  Prens{*Yönetici*}

  Çok neşeliyim
  Erkek Mesaj Sayısı1277
  Büyü Gücü74015
  Güç69918
  Yaş32

  Druid Asası

  Mesaj tarafından MerlinWorld Bir Cuma Haz. 11, 2010 6:44 pm


  Kelt dilleri Britanya ve Fransa’nın Bretagne bölgesinde günümüze kadar geldi.Aralarında İrlanda’da konuşulan İrlanda Kelt dili ya da İrlanda Gal dili, İskoçya’da konuşulan İskoç Kelt dili,Man Adası’nda konuşulan Manx dili, Galler’in Gal dili, Bretagne ve Cornwall’da Breton (uygulamada yok olan) ve Cornwall dili vardır. Kelt kültürü en iyi biçimde, istilacıların oldukça az karıştığı İrlanda ve Galler’de korunda fakat burada bile büyük değişikliklere uğradı.

  Kelt’ lerin, en önemli gelişimini İrlanda’da İS 1.ve 2. yüzyıllarda tamamlayan karmaşık bir sosyal düzeni vardı.C.S.Coon bunu, son dönem arkeolojik araştırmalara dayanarak açıklamıştır.Başta tüm İrlanda’nın Yüce Kralı, altında Ulster,Munster,Connaught,Leinster ve Maeth büyük eyaletlerinin beş Kralı, onların altında eyalet Kralları, onun altında Bayır ve Tepelerin Kralları, onun altında Soylulardan oluşan dört sınıf, onların altında çiftlik sahipleri, onun altında işçiler ve zanaatkârlar ve sonunda toprağa bağlı köylülerin olduğu feodal bir sistem vardı.Toprak da buna göre bölünmüştü, yalnızca son sınıf toprak sahibi değildi.Toprak sahipleri ve köylülerin dışında Druidler adı verilen bir eğitimliler sınıfı vardı.

  Her şeyi düzenleyen bağımsız bir hiyerarşileri vardı, örneğin Yüce Kral ve diğer kralların, soyluların ve çiftlik sahiplerinin randevularını tutar ve rahip, hâkim, doktor, eğitmen, şair, astrolog ve majisyenik yaparlardı.Yunan alfabesini kullanarak yazı yazdıkları söylenir.Ayrıca, dikey ve yatay kalem vuruşlarıyla yazılan harfler birbirleriyle birleştirilerek yatay bir çizgi üzerine yerleştirilen kadim Ogham alfabe sini’ni kullandıkları da söylenir.Ama klasik yazarların tümü Druid bilgisinin yazarak değil, ezberlenerek öğrenildiği konusunda görüş birliğindedir.Bu nedenle, bir Druid’ in eğitimi yirmi yıl gibi uzun bir zaman birimi kadar sürebilirdi.Klasik yazarlar Druidessler den söz ettiğine göre, Druidler topluluğuna kadınlar da kabul edilirdi.Diğer rahipliklerde olduğu gibi, birkaç inisiyelik sınıfı vardı.Bu sınıflardan ikisi ozanlar ve gezgin kâhin-şairler (Bards ve Ovates). Druid olabilmesi için ön koşullar olup olmadığını bilmiyoruz, ancak dinsel bir uygulama olarak şiirin oldukça geliştiği kesindir.eski Yunanlıların pythonessleri gibi Druidessler de öte dünyayla iletişim kurmak için medyum olarak kullanılmış kadınlar olabilirler.
  Druidizm, Hıristiyanlıktan önce Büyük Britanya ve Galya’ da da gelişti.Druidlerle kişisel olarak görüşen Julius Caesar (bilindiği gibi İÖ 55’ teJ.Sezar İngiltere’yi istila etti), Druidlerin, eğitim için Galya’dan Britanya’ ya gittiklerini söyler.Bununla birlikte, ana merkezleri gibi görünen anglesey’de druidler için bir okul olduğu belirtilir.Resmi din Hıristiyanlık olunca, Druidler Rahip ve Başdruid piskopos oldular.

  Arkeolojik bulgular Sakson fethi öncesinde Britanya halkının çıplak barbarlar olduklarını gösterir ve Caesar’ın tanımladığı gibi “çivit otuyla boyanmışlardı,” oldukları belirtilir.Tunç Çağı’ndan Demir Çağı’na geçmişler, muhteşem çömlekler, aletler ve zırhlar yapmışlar ve dokumacılıkta gelişmişlerdi.Kişilerin giysileri rütbelerini gösterir, üzerlerindeki renkler de konumlarını belirtirdi.Druidler tunç ve altından araçlar kullandı ve kullandıkları altın göğüs zırhları ve gerdanlıkları müzelerde görülebilir.Piskopos asası taşırlar ama çoğu şist’tendir. ( yaprak kaya ).
  Druidizm konusu arkeologlar için yarım yüzyıldan fazla bir süredir tam olarak çözülebilmiş değildir.Bunun nedeni, 18. ve 19. yüzyıl romantik yazarlarının Druidleri ısrarla Stonehenge gibi Kiklopik anıtlarla ilişkilendirmeleri ve Stonehenge’in Druidlerin denetimi altında inşa edildiğini öne sürmeleridir.Artık bu görüş ortadan kalktı.Stonehenge ve Avebury’nin ilk araştırmacıları olan W.Stukeley (1687-1765) ve sanatçı ve şair W.Blake (1757-1827) , ataerkil dinin yurdunun Britanya olduğu görüşünü savundular ve bu dinin Druidizm olduğuna inandılar.


  Çağdaş görüşe göre ise, Druidizm iki gerçeğe dayanan bir ağaç kültüydü;
  1- Büyük Britanya ve İrlanda’nın da içinde bulunduğu Avrupa, Hıristiyan çağının başlangıcına dek en çok meşe ağacına rastlanıldığı geniş ormanlarla kaplıydı;
  2- Meşe ağacının meyvesi olan meşe palamudu, bu geniş bölgede yaşayanların temel besin maddesiydi.* Klasik toplumlarda da bu kült vardı, çünkü tanrılarının kralı Zeus, meşe tanrısıydı.Ancak Antik Yunan ve Roma’da (Demetler ve Dionysos ile kişileştirilmiş) mısır ve şarap kültü buna karşılık gelir ve birçok yönden daha karmaşıktır


  Emeğe Saygı: Lütfen okuduğunuz mesajlara cevapyazın..


  www.MerlinWorldTR.com
  İletişim : iletisim@merlinworldtr.com > Admin@merlinworldtr.com
  Contact : clara-roseone@hotmail.co.uk (ENGLISH) >
  de@merlinworldtr.com(Deutsche) >
  fr@merlinworldtr.com (Français)

  ********|NBC'izliyor...|*********
  avatar
  RoBradley
  Kraliyet Üyesi {Moderatör}
   Kraliyet Üyesi {Moderatör}

  Bradley'imi Özlediim...
  Kadın Mesaj Sayısı923
  Büyü Gücü2099
  Güç175
  Yaş24

  Geri: Druid Asası

  Mesaj tarafından RoBradley Bir Ptsi Tem. 19, 2010 7:03 pm

  bu dizide yok sanırım ?
  paylaşım için sağol
  avatar
  qntkc
  Saygınlığı ve Efendiliği olan Kraliyet Üyesi
  Saygınlığı ve Efendiliği olan Kraliyet Üyesi

  mutsuzum :(
  Kadın Mesaj Sayısı2706
  Büyü Gücü2729
  Güç6
  Yaş27

  Geri: Druid Asası

  Mesaj tarafından qntkc Bir C.tesi Tem. 31, 2010 3:53 pm

  BrAdLeY-RoBeRT demiş ki:bu dizide yok sanırım ?
  paylaşım için sağol

  ben de hatırlamıyorum yok sanırım...

   Design By Merlin World

    
   Forum Saati Çarş. Ocak 16, 2019 5:47 am